begum-kaya

Begüm Kaya

Mayıs ayının ilk gününde, bir “Bahar” öğleden sonrasında “Bahar’ın 13. Yaş gününü ele geçirerek dünyaya geldi. Ve geldiğinden beri hayatı ele geçirildi haberi yok. Her 1 Mayıs, bu hikâye tüm insanlığa anlatılarak 34 senedir bitmek bilmeden coşkuyla kutlanmakta.

Neredeyse 2 yaşından beri şarkı söyler. Hem Türkiye’de hem İtalya’da uzun bir konservatuvar hayatı olmuştur. En büyük hayali İtalya’da opera okumaktı ve gerçekleştirdi. O zamandan beri “Punto di svolta Italia – Dönüm noktası İtalya!” der. En sevdiği opera Giuseppe Verdi’nin La Traviata ve Un di Felice aryası. Bunu bu kadar sevdiği için mi opera okudu yoksa opera okumasaydı bu kadar sever miydi, ayırt edemiyor… Küçükken tüm arkadaşlarına büyüyünce astronot olacağını söylüyordu, unutmuş ahahaha…

Operadan sonra yayıncılık hayatına başlamak onu çok heyecanlandırdı. Baktım benimmmm istediğim “Ben seni sevduğumi dünyalara bildirdum” türküsünü okumuyor. Gel bari yayıncılık yapalım dedim. Ve önündeki yolun uzun olmasından korkmuyor, yürümeyi seviyor nihayetinde. İnsanların onda en sevdiği şey mutlu enerjisi ve ellerini kollarını aşırı kullanarak konuşması. Bir de çok heyecanlandığında ya da çok sinirlendiğinde oturduğu yerden anlamsızca kalkması.

Arada keşke opera yerine gastronomi okusaydım dese de opera okuduğu için kendini çok şanslı hisseder. Acıktığında, uykusuz kaldığında ve üşüdüğünde aşırı sinirli ve uyuz biri olur. Evlat olsa çekilmez. Hayatta en sevdiği şeyler gezmek, yemek yemek, güzel müzikler dinlemek ve mutfakta vakit geçirmektir çünkü o bir Boğa burcudur. Kolay kolay sinirlenmez ama sinirlenince de tam bir Boğa gibi sinirlenir korkun kaçın. Amaaaan kin tutmaz…

En ufak bir boşluğunda derhal iki küçük kuzenine koşar. Onlarla birlikteyken onların yaşına iner ve çok mutlu olur. İtalya’da kaldığı zamanları hala çok özlemekte. Neyse ki ben İtalya’dayken diye başlamaz cümleleri. Fakat iyi gezmiş sonradan öğrendik. Onu takıları olmadan düşünmek çok zor. Tam bir Venüs kadını çok süslüdür. Elleri kolları boynu hep doludur, insanı hayrete düşüren bir takı merakı vardır. En önemli şeyleri parfümleri, makyaj malzemeleri ve takılarıdır, bunlar onun kırmızı çizgileri; dokunana yükselebilir… Ve elbette gerçek bir koloratur soprano olarak tam da öyle kahkaha atar.