Yayınevlerinin sesli kitap seçeneğini de sunmalarındaki artış aslında alternatif kitap okuma şekilleri arayışıyla paralellik gösteriyor. İnsanlar fiziki kitaplardan sonra e kitaplara ve son olarak sesli kitaplara artan bir ivme ile ilgi göstermeye başladılar. Aslında sesli kitapların geçmişi 1930’lu yıllara kadar dayanır. O yıllarda genellikle eğitim aracı olarak kütüphane ve okullarda kullanılırdı. Dijital devrimden önce vinil plaklara ya da kasetlere kaydedilirdi.

Peki, sesli kitap nedir, nasıl kullanılır ve avantajları nelerdir?

Sesli Kitap Nedir?

Sesli kitap kısaca bir kitabın ses kaydıdır, başka bir deyişle kitap metninin seslendirilmiş halidir. Herhangi bir akıllı telefon, tablet, bilgisayar, evinizin veya aracınızın ses sistemi vasıtası ile sesli kitap dinleyebilirsiniz. Sesli kitap dosyalarını e kitaplarda olduğu gibi cihazınıza indirmeniz gerekir. Dosya boyutları e kitap ile karşılaştırıldığında daha büyüktür.

Sesli kitapları, müzik ya da video satın alır gibi çevirimiçi olarak satın alabilirsiniz.  Spotify bile sesli kitap satın alma seçeneği sunar.

Nasıl Kullanılır?

İnternetten satın aldığınız sesli kitaplar genellikle, MP3, WMA (Windows Media Audio) ve AAC (Advanced Audio Coding) formatında olacaktır.

Neden Sesli Kitap?

Her kitap biçiminin olduğu gibi sesli kitapların da tercih nedenleri vardır:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir