Aklımız okuyamadıklarımızda…

Ara

Sesli Kitap Nedir, Nasıl Kullanılır, Avantajları

Yayınevlerinin sesli kitap seçeneğini de sunmalarındaki artış aslında alternatif kitap okuma şekilleri arayışıyla paralellik gösteriyor. İnsanlar fiziki kitaplardan sonra e kitaplara ve son olarak sesli kitaplara artan bir ivme ile ilgi göstermeye başladılar. Aslında sesli kitapların geçmişi 1930’lu yıllara kadar dayanır. O yıllarda genellikle eğitim aracı olarak kütüphane ve okullarda kullanılırdı. Dijital devrimden önce vinil plaklara ya da kasetlere kaydedilirdi.

Peki, sesli kitap nedir, nasıl kullanılır ve avantajları nelerdir?

Sesli Kitap Nedir?

Sesli kitap kısaca bir kitabın ses kaydıdır, başka bir deyişle kitap metninin seslendirilmiş halidir. Herhangi bir akıllı telefon, tablet, bilgisayar, evinizin veya aracınızın ses sistemi vasıtası ile sesli kitap dinleyebilirsiniz. Sesli kitap dosyalarını e kitaplarda olduğu gibi cihazınıza indirmeniz gerekir. Dosya boyutları e kitap ile karşılaştırıldığında daha büyüktür.

Sesli kitapları, müzik ya da video satın alır gibi çevirimiçi olarak satın alabilirsiniz.  Spotify bile sesli kitap satın alma seçeneği sunar.

Nasıl Kullanılır?

İnternetten satın aldığınız sesli kitaplar genellikle, MP3, WMA (Windows Media Audio) ve AAC (Advanced Audio Coding) formatında olacaktır.

Neden Sesli Kitap?

Her kitap biçiminin olduğu gibi sesli kitapların da tercih nedenleri vardır:

  • Telaffuzunuzu geliştirir ve akıcı konuşmanıza katkı sağlar.
  • Sesli kitabı dinlerken aynı zamanda başka işlerle de ilgilenebilirsiniz; yemek ya da temizlik yapabilir, resim gibi bir hobinizle ilgilenebilirsiniz.
  • Dinleme yeteneğinizi geliştirir. Dinlediğiniz kitabın olay örgüsünü kavramak ve analiz etmek için harcadığınız çaba ve dikkat sayesinde normal yaşantınızda karşınızdaki konuşurken onu doğru anlama yetisi geliştirirsiniz.
  • Odaklanma yeteneğinize katkı sağlar ve dikkat sürenizi uzatır.
  • Hafızanızı geliştirir.
  • Eleştirel düşünmeye teşvik eder, kavrama becerinizi geliştirir.
  • Anlatıcının varlığı ve okurkenki tonlamalarıyla hikâyeyi canlı bir deneyim gibi yaşarsınız.
  • Görme bozukluğu olanlar için ideal bir seçenektir.
  • Sesli kitapla empati yeteneğinizi geliştirirsiniz. Seslendirenin sesi karakterlere hayat verir. Siz de bu sayede karakterlerin iç dünyasını kavrayabilirsiniz.
  • Sesli kitaplar akıl sağlığımızı korumamıza yardımcı olur. Sesli kitap dinlemek stresimizi azaltır, bizi sakinleştirir. Bunda seslendiricinin sesi büyük rol oynar. Araştırmalara göre azımsanamayacak sayıda insan yatmadan önce sesli kitap dinliyor. Bu, uykuya dalmayı kolaylaştırdığı gibi uyku kalitesini de arttırıyor.

Giriş Yap

Üye Ol

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Kişisel verileriniz bu web sitesindeki deneyiminizi desteklemek, hesabınıza erişimi yönetmek ve gizlilik ilkesi sayfamızda açıklanan diğer amaçlar için kullanılacaktır.