Teknolojinin gelişmesi ile e-kitaplara olan ilginin arttığı bir gerçek. Günümüzde bilgisayar başında geçirdiğimiz sürenin artması bunun en önemli nedenlerinden biri oldu. Yine de hâlâ e-kitaplarla henüz tanışmamış olanlarımız var.

E-Kitap Nedir?

E-kitap, bu format için geliştirilmiş özel cihazlar (Kobo, Kindle vb.), bilgisayar, akıllı telefon ve tabletlerde okunabilmesi için dijital formatta tasarlanmış kitaptır ve bir dosya olarak cihaza indirilir.

E-Kitabın Özellikleri

Üzerinde Değişiklik Yapılamaz: E-kitabın formatı değişikliğe izin vermez. Aksi halde dijital ortamda erişilebilir olan e-kitap, yazarın izni olmadan değiştirilme riski ile karşı karşıya kalır.

Her Cihaza Uygun Görünüme Sahiptir: Görüntülediğiniz ekranın boyutları ne olursa olsun bir e-kitap eksiksiz bir biçimde ekrana sığar. Her cihazın ekran boyutlarına uyacak şekilde tasarlanmıştır. İstisnası ise PDF formatındaki dosya biçimleridir. Aslında e-kitaplar için resmî olmayan bir dosya biçimidir bu. Ancak bazı yayınevleri çoğunlukla PDF dosya biçimini kullanmaya başlamıştır.

E-Kitap Biçimleri

Üç e-kitap formatı vardır: EPUB, AZW ve PDF.

EPUB en yaygın olarak desteklenen formattır ve cihazların tümünde okunabilir. Tüm cihazlara uygun görünüm özelliği ile cep telefonu gibi küçük ekranlarda bile kolay okuma sağlar.

AZW dosyaları sadece Amazon için geliştirilmiştir. Bu dosya türü yer imlerine, açıklamalara ve satırların altını çizmeye izin verir. Ancak sadece Kindle uygulamasına sahip cihazlarda okunabilir. 

PDF her ne kadar teknik açıdan bir e-kitap formatı olmasa da en çok bilinen dosya biçimidir ve cihazdan cihaza taşınabilir. Kullanımı kolaydır ve özel mizanpajlara izin verir. Ancak küçük bir ekranda okunabilmesi zordur.

E-Kitap Nasıl Okunur?

E-kitap okuyucu cihazlar vardır ancak çok yaygın değildir. Genellikle sahip olduğumuz cihazlarda e-kitabımızı okumayı tercih ederiz. Ancak e-kitap formatlarını cihazlar desteklemediği için cihazınıza bir uygulama indirmeniz ve o uygulamada e-kitabınızı açmanız gerekir. Bu uygulamalardan bazıları:

Neden E-Kitap?

E-kitaplar birçok yönüyle okuyucuya fayda sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir